Bez kategorii

Jak sprawić, by wnętrze było bardziej przytulne?

Gdy rozmyślamy o idealnym wnętrzu, na pierwszym miejscu pojawia się wygoda i komfort domowników. Zwłaszcza ostatnie miesiące pokazały, jak wielki wpływ na jakość naszego życia mają przytulne, dobrze zaaranżowane przestrzenie. Przenosząc życie towarzyskie i zawodowe do sfery prywatnej, musimy zastanowić się, jak połączyć użyteczność i praktyczność z przyjemną i miłą dla oka estetyką. Skoro tak wiele czasu spędzamy we własnym mieszkaniu, to powinniśmy zadbać o to, aby było to dla nas przyjemnością, a nie koniecznością i smutnym obowiązkiem. Dlatego warto już dziś zadać sobie pytanie o to jak stworzyć przytulne wnętrze, które stanie się naszym sprzymierzeńcem w zaspokojeniu różnych potrzeb domowników. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą stworzyć wyjątkowe i komfortowe wnętrze.

Przytulne wnętrza w każdym rozmiarze

Efekt przytulności można uzyskać niezależnie od wielkości pomieszczeń. Na pewno właściciele małych przestrzeni mają łatwiejsze zadanie do wykonania – przytulne wnętrze kojarzy nam się z czymś kompaktowym, niewielkim i łatwym w szybkiej ocenie, ale – uwaga! – niezagraconym. Nadmiar przedmiotów na pewno nie sprzyja relaksowi, a jedynie dekoncentruje nasze myśli i wywołuje niepotrzebny stres. Tego unikną posiadacze wielkich domów – żeby w pokoju było przytulnie wystarczy, że zadbają o odpowiednią aranżację wnętrza. Dobrym pomysłem jest wydzielenie stref funkcjonalnych, które będą spełniać różne zadania, jak strefa komfortu, zabawy czy pracy. W tym celu można wykorzystać meble – ustawione w poprzek drewniane komody czy szafki w sposób estetyczny podzielą pomieszczenie na mniejsze części, stając się dodatkowo praktycznym zamiennikiem ruchomych przesłon czy ścianek działowych.

Jak zrobić przytulny pokój? – Postaw na ciepłe kolory we wnętrzach

Aby stworzyć przytulne wnętrze, należy dobrać odpowiednią kolorystykę ścian. Warto zdecydować się na ciepłe, słoneczne barwy – beże z dodatkiem brązu, żółci, pomarańczu czy zieleni w sposób widoczny poprawią komfort w mieszkaniu. Wiele osób decyduje się na użycie tapet – tutaj również powinny dominować barwy ziemi. Chłodne odcienie mogą pojawić się jedynie w akcentach, w formie pojedynczego wzoru czy fragmentu ściany.

Jak wybrać przytulne dodatki do domu?

Nie od dziś wiadomo, że to dodatki budują charakter wnętrza, dlatego warto dobrać przytulne materiały, które w łatwy sposób stworzą harmonię i domowy klimat. Najlepszym wyborem będą naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina czy ceramika. Drewniane meble i dodatki w jasnej kolorystyce szczególnie dobrze wpływają na przytulność otoczenia. W domowych wnętrzach dobrze prezentują się również wszelkie ręcznie robione, naturalne przedmioty, jak wiklinowe kosze, bujane fotele, a także unikalne ceramiczne naczynia, włączając w to wazy, talerze czy podstawki. Dla osób żyjących w zgodzie z naturą i lubiących otaczać się przyrodą, dobrym rozwiązaniem będą rośliny doniczkowe. Storczyki, palmy czy nawet zwykłe paprotki, ustawione w różnych częściach mieszkania, spowodują, że nasze mieszkanie nabierze indywidualnego, przytulnego charakteru, i to bez wielkich kosztów.

Tkaniny, które budują klimat wnętrza

Gdy chcemy dobrać przytulne dodatki do domu, rozejrzyjmy się również za odpowiednimi tkaninami. Piękna aranżacja okienna w postaci długich firanek, marszczonych zasłon i lambrekinów, nada wnętrzu niezwykłej przytulności oraz intymności. W zależności od preferencji domowników, możemy wybrać spośród tkanin jednolitych lub wzorzystych, szczególnie tych w kwiatowe, botaniczne czy kraciaste wzory. Innym ważnym elementem dekoracji wnętrza są dywany. Działają one dwutorowo – nie tylko jako ozdoba, ale również jako przedmiot namacalnie ocieplający pomieszczenie (dzięki nim nie mamy bezpośredniej styczności z zimną podłogą). Gdy dodatkowo uzupełnimy je dekoracyjnymi poduszkami i miękkimi, puszystymi pledami, to zyskamy wyjątkowy nastrój, który uprzyjemni nam niejedne chwile spędzone w czterech ścianach.

Oświetlenie i lustra dekoracyjne

Tym, co decyduje o tym, że wnętrze określamy jako przytulne, jest oświetlenie. Szczególnie widać to w budynkach użyteczności publicznej i centrach handlowych. Ciepłe, rozproszone światło działa niezwykle kojąco na zmysły i sprawia, że nawet długi pobyt w urzędzie czy sklepie nie stanowi problemu. Nie inaczej sprawa wygląda w przestrzeni domowej. Dobrze dobrane oświetlenie pomoże uzyskać efekt przytulności, szczególnie ważny w pochmurne zimowe dni. Aby to osiągnąć, warto zdecydować się na kilka źródeł światła zamiast jednego głównego na środku sufitu. W uzyskaniu efektu świetlistości pomogą nam również dekoracyjne lustra, które nie tylko rozjaśnią otoczenie, ale również nadadzą głębi wybranemu pomieszczeniu.

Co zrobić, żeby w pokoju było przytulnie

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić przytulny pokój. Należy postawić przede wszystkim na takie rozwiązania dekoracyjne, które sprawią, że będziemy czuć się komfortowo i przyjemnie. Dlatego personalizacja i indywidualizm powinny stać się główną inspiracją w kształtowaniu charakteru mieszkania. Żadne modne stylizacje z katalogów i blogów wnętrzarskich nie będą przytulne, jeżeli nie będą współgrały z naszym gustem i potrzebami estetycznymi. Zamiast rozumem, kierujmy się sercem i intuicją. Pamiątki z wakacji, rodzinne zdjęcia oraz inne osobiste bibeloty będą budzić w nas pozytywne wspomnienia za każdym razem, jak będziemy spoglądać w ich kierunku. Podobny efekt wywoła drewniana komoda wypełniona po brzegi ulubionymi książkami – niewiele przedmiotów działa tak kojąco na psychikę, jak ulubiona lektura z czasów dzieciństwa.

Na pytanie, jak stworzyć przytulne wnętrze nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz od tego, w jakim miejscu chcielibyśmy spędzać czas wolny. Większość z nas inspiruje się rodzinnym domem, gdzie unikalny klimat budowały nie tylko meble, ale również rodzinne pamiątki, zapachy oraz najbliżsi nam ludzie. Ciepły dom to nie tylko przedmioty – to miejsce, do którego chce się wracać i które wprawia nas w dobry nastrój. Dlatego warto się postarać i urządzić naszą własną, piękną przestrzeń do życia.