Miłośnicy pięknych wnętrz coraz chętniej decydują się na odświeżenie mebli i dodatków. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim niepowtarzalny wygląd oraz niski koszt przemiany. Drugie życie starych mebli potrafi zachwycać, a sposobów na ich renowację istnieje przynajmniej kilka. Malowanie, oklejanie czy patynowanie – wybór zależy od fantazji właściciela.
Przemalowanie mebli na nowoczesny odcień
Jednym z najpopularniejszych sposobów na przemianę mebli okazuje się ich pomalowanie. To prosta i szybka metoda, która natychmiast przyniesie pożądany efekt. Technik malowania jest przynajmniej kilka. Można zdecydować się na gładką powierzchnię oraz jednolitą barwę, lub postawić na bardziej fantazyjne kolory. Przemalowanie mebli na biało pomoże optycznie rozświetlić i powiększyć wnętrze. Niezwykle modne ostatnio jest łączenie wzorów i kolorów. Wśród jasnych mebli doskonale odnajdą się więc te pomalowane na przykład na ciemne, głębokie barwy.
Istnieje także wiele metod artystycznego malowania mebli. Jedną z najchętniej stosowanych jest patynowanie. To nic innego jak wizualne postarzanie mebli. Dzięki zabiegowi stare meble nabierają charakteru, pomimo że optycznie dodajemy im lat. Jak zmienić wygląd mebli za pomocą technik patynowania? Na rynku dostępne są specjalne emalie-patyny, które wystarczy nałożyć na oczyszczoną powierzchnię. Po wyschnięciu utworzą na powierzchni efekt starego złota, popękanej czy rozlanej farby, albo równomiernych przetarć. Można również podjąć się postarzania samodzielnie, nakładając kolejne warstwy emalii dostosowanej do drewna i przecierając je po wyschnięciu papierem ściernym. W tym celu często stosuje się farby kredowe czy też na przykład akrylowe.
Okleina meblowa – przeżytek czy modny sposób na przemianę mebli?
Współcześnie można sobie pozwolić na dużą dowolność w aranżacji wnętrz. Do łaski wracają materiały, które kiedyś uznalibyśmy za nie do końca eleganckie. Jednym z nich jest okleina meblowa, która obecnie przybiera nietuzinkowe i bardzo nowoczesne formy. Stonowane ornamenty, modernistyczne printy czy kwiatowe motywy – projektanci dbają o piękne wzornictwo, dzięki któremu uda się przemienić mebel w niezwykle stylowy. Montaż okleiny meblowej nie jest skomplikowany. Producenci oferują na przykład wersje samoprzylepne, idealne do szybkiej zmiany wyglądu mebla. Okleina meblowa to także dobry sposób, by pozbyć się odprysków czy zarysowań na meblach. Dzięki niej można na przykład wymienić uszkodzone fronty drewnianych szafek czy też kanty mebli. Na rynku dostępne są warianty do złudzenia przypominające drewniane usłojenie w wielu naturalnych odcieniach.
Nowoczesny decoupage na meblach
Innym sposobem, który łączy w sobie gotowe wzory oraz odświeżanie za pomocą farby jest decoupage. Technika ta wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, ale rezultat zdecydowanie zachwyca. Do metody wykorzystuje się najczęściej papierowe serwetki, klej typu wikol oraz bezbarwny lakier. Wycięte wzory nakleja się na odnawianą powierzchnię, a następnie pokrywa kilkoma warstwami lakieru. Można także przed przystąpieniem do decoupage pomalować powierzchnię mebla farbą. Po wyschnięciu i przyklejeniu kolejnych warstw serwetki wystarczy lekko przecierać powierzchnię mebla papierem ściernym, by odsłonić farbę, a tym samym uzyskać efekt retro.
Jak zmienić wygląd mebli? Wymienić akcesoria!
Bez wątpienia na urok mebli wpływają ich zdobienia. Czasami wystarczy wymienić akcesoria, takie jak gałki czy uchwyty, by uzyskać zadowalający efekt. Do pomalowanej na ciemny odcień szafy czy też biurka idealnie dopasują się złote oraz srebrne akcenty. Komoda z jasnego drewna w dziecinnym pokoju zyska radosnego wyglądu dzięki gałkom w kształcie zwierzątek, a klasyczna szafa nabierze elegancji za sprawą doklejanych ornamentów. Masywnej szafce można dodać filigranowe, rzeźbione nóżki, a rogi stołów wyposażyć w piękne okucia. Stary stół zyska nowe życie za sprawą nowoczesnego blatu, a szafki w kuchni nabiorą charakteru dzięki nowym frontom.
Drugie życie starych mebli – jakich błędów unikać?
Przed przystąpieniem do malowania należy jednak pamiętać o starannym przygotowaniu podłoża. Musi być ono suche, zmatowione, oczyszczone z pyłów i odtłuszczone. W przeciwnym razie farba może nie wniknąć w strukturę mebla, lecz nieładnie się rozmazywać i tworzyć plamy. Farba czy okleina powinna być dostosowana do danej powierzchni. Czasami lepszym wyborem niż malowanie farbą może okazać się barwiony lakier – spray, który równomiernie pokryje na przykład metalowe meble. Zazwyczaj samo przemalowanie mebli może okazać się niewystarczające. Na koniec prac warto jeszcze zastosować lakier, który podkreśli piękny kolor i ochroni przed odkształceniami, odpryskiwaniem oraz odbarwieniami.
Zmiana wyglądu starych mebli może prawdziwie odmienić całe wnętrze. Czasami okazuje się, że z pozoru nieatrakcyjny przedmiot przemienia się w zachwycający mebel, z którym trudno się rozstać. Warto eksperymentować z odcieniami oraz technikami, by uzyskać wymarzony efekt.