Bez kategorii

4 sposoby na dopasowanie biurka do swoich potrzeb

Wiele osób popełnia błąd, nie zwracając uwagi na odpowiednią wysokość czy szerokość biurka. Przykrą konsekwencją niekiedy okazują się bóle kręgosłupa, rąk czy oczu. Dzieje się tak, ponieważ źle dopasowane biurko zmusi nasze ciało do przyjęcia nienaturalnej i niezdrowej pozycji, co przy częstej pracy w takich warunkach może wiązać się ze schorzeniami wymagającymi profesjonalnej terapii. Z tego powodu warto zadbać o to, aby zarówno wysokość biurka, jak i jego szerokość były dobrze dobrane do naszej sylwetki oraz charakteru pracy. Wpłynie to nie tylko na lepszą postawę całego ciała, ale również na komfort korzystania z komputera czy dokumentów. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, dzięki którym dowiesz się, które biurko będzie najlepszym wyborem oraz jaki fotel do biurka umożliwi wygodną pracę lub naukę.

Wysokość biurka dobrana do Twojej sylwetki – dlaczego warto o tym pamiętać przed zdecydowaniem się na zakup?

Kiedy chodzi o wysokość biurka, wiele osób dzieli je na przeznaczone dla dzieci i dla dorosłych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych często pojawiają się duże rozbieżności w kwestii wzrostu. To sprawia, że znalezienie biurka o odpowiedniej wysokości wymaga sprawdzenia, które wymiary okażą się najlepsze dla danej osoby. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy podczas pracy przy biurku – zgarbione plecy czy brak stabilnego podparcia dla nóg i rąk to tylko niektóre z konsekwencji, które utrudniają zadbanie o zdrowie oraz o wygodną pozycję ciała.

Dobrze dobrane biurko pod względem wysokości powinno umożliwić nam położenie na blacie rąk w naturalny sposób – powinniśmy móc podeprzeć przedramię w taki sposób, aby bez wysiłku utworzyć kąt prosty z ramieniem. Z tego też powodu dużo osób decyduje się na pierwsze zakupy w sklepie stacjonarnym, w którym może przetestować najbardziej komfortowe wysokości.

Biurko regulowane jako idealny sposób na dopasowanie wysokości do potrzeb różnych osób lub dzieci

W ostatnich latach coraz większym uznaniem cieszy się również biurko regulowane. Tego typu rozwiązanie idealnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy z jednego biurka korzysta kilku domowników. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby jego mechanizm wyróżniał się wysoką jakością. Istotne są również stabilne nogi, które zapobiegną niebezpiecznym sytuacjom, oraz dobrze dobrany fotel. Zastanawiając się, jaki fotel do biurka regulowanego okaże się najlepszy, dobrym pomysłem będą modele z dużym zakresem regulacji wysokości. Ciekawym i zdrowym wyborem będą między innymi specjalne stołki, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej postawy. Biurko regulowane to także bardzo funkcjonalny wybór dla dzieci, które szybko rosną.

Szerokość biurka, która pomieści komputer i wszystkie notatki

Oprócz wysokości bardzo ważna okazuje się również szerokość biurka. Jeżeli pracujemy zdalnie, dobrze jest zadbać o to, aby na blacie bez trudu pomieścić wszystkie ważne dokumenty, klawiaturę, monitor lub laptop. Dobrze jest też o tym pamiętać podczas wyboru biurka dla dziecka – wygodne ułożenie książek i zeszytów znacznie ułatwia wykonywanie zadań domowych oraz naukę. Często przydatna staje się również mała lampka, która zadba o odpowiednie oświetlenie podczas pracy po zmroku. Mimo to szczególną uwagę warto zwrócić na monitor – najzdrowsze dla naszej postawy jest ustawienie go na wysokości wzroku i w odległości wynoszącej minimum 60 cm od miejsca, w którym się znajdujemy.

Biurka komputerowe – czym powinny się wyróżniać?

Jeśli chodzi o biurko komputerowe, często możemy również spotkać się ze specjalnymi nadstawkami przeznaczonymi na monitor. Choć w większości przypadków pozwalają one zaoszczędzić nieco miejsca na blacie, powinniśmy dobrać je w taki sposób, aby ekran znalazł się na odpowiedniej wysokości. Wówczas biurko komputerowe stanie się bardziej ergonomiczne i umożliwi nam komfortową, bezpieczną rozrywkę lub pracę. Ponadto warto zastanowić się, czy naszym potrzebom będzie bardziej odpowiadało biurko z wysuwanym miejscem na klawiaturę – tego typu szuflada niekiedy uniemożliwia swobodne wsunięcie fotela czy odpowiedni ułożenie rąk.